29.03.2007

afisz

Uroczysty koncert w 70.rocznicę śmierci kompozytora połączony z prezentacją nowej płyty CD z programem koncertu.

 

Karol Szymanowski:

Fantazja C-dur op. 14

Maski op. 34

Harnasie op. 55 (wersja na dwa fortepiany)

 

Wykonawcy:

Joanna Domańska

Andrzej Tatarski


Dnia 30 listopada 2006 roku w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie odbyła się aukcja rękopisów muzycznych, najbardziej prestiżowe wydarzenie tego rodzaju na światowym rynku antykwarycznym. Wystawiono m.in. autografy muzyczne i listy Bartóka, Beethovena, Mendelssohna, Strawińskiego i in.
Wśród sprzedawanych obiektów znalazły się trzy cenne polonica:
- autograf Mazurka fis-moll op. 6 nr 1 Fryderyka Chopina
oraz dwa źródła utworów Karola Szymanowskiego:
- kopia rękopisu Grażyny Bacewicz, która dokonała aranżacji muzyki do baletu Harnasie na dwa fortepiany - Szymanowski naniósł na kopii wiele odręcznych
poprawek.
- rękopis wyciągu dwu-fortepianowego IV Symfonii op. 60 "Koncertującej", sporządzony częściowo przez Grzegorza Fitelberga, wybitnego dyrygenta i
propagatora twórczości Szymanowskiego. Także ten rękopis zawierał liczne korekty i alteracje dopisane ręką samego kompozytora.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, będąca depozytariuszem spuścizny Karola Szymanowskiego (a także fragmentów spuścizn Fitelberga i Bacewiczówny) podjęła starania o zakup obu tych źródeł. Przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizacyjnemu ze strony Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Niestety, nie udało się wygrać aukcji Harnasiów, których cena osiągnęła 4 560 funtów (ok.25 700 zł). Szczęśliwie udało się natomiast zakupić manuskrypt
4. Symfonii, którego cena wyniosła 5 760 funtów (ok. 32 500 zł). Cenny obiekt został sprowadzony do Polski w najbliższych tygodniach i wzbogacił zbiory Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W styczniu 2007 roku zorganizowana została jego publiczna prezentacja, inaugurująca obchody jubileuszowego Roku Karola Szymanowskiego w BUW.
Wersja Harnasiów na dwa fortepiany w opracowaniu Grażyny Bacewicz - mimo nieudanej próby zakupienia rękopisu - została utrwalona staraniem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego na płycie CD (DUX0576) w wykonaniu Joanny Domańskiej i Andrzeja Tatarskiego.
Została przedstawiona na uroczystym koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie dnia 29 marca 2007 o godz. 18:00

 

źródło: www.polmic.pl