Ważne daty

Rok 2007

afisz

2007 Rok Karola Szymanowskiego

 

UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia
16 listopada 2006 r. w sprawie ogłoszenia roku 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski (1882-1937), jeden z najwybitniejszych obok Fryderyka Chopina polskich kompozytorów, pierwszy rektor Konserwatorium Warszawskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To on, po okresie zastoju polskiej muzyki po śmierci Chopina, dał jej ożywczy impuls dla dalszego rozwoju. Współcześnie uznawany za ojca duchowego muzyki polskiej XX wieku. Wypracował własny styl muzyczny, wprowadzając elementy muzyki ludowej, który stał się drogowskazem dla pokoleń polskich kompozytorów. Bez jego twórczości, przeżywającej w ostatnich dziesiątkach lat swój wielki renesans, a także działalności publicystycznej i edukacyjnej, polska kultura muzyczna nie osiągnęłaby poziomu plasującego ją w światowej czołówce. Muzyka Szymanowskiego znajduje się w kręgu zainteresowania największych artystów świata, przyczyniając się do budowania wizerunku Polski.

W roku 2007 przypadają dwie ważne rocznice związane z tym wybitnym twórcą - 125. urodzin i 70. śmierci. Oddając hołd tej wielkiej postaci Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego.

MARSZAŁEK SEJMU /-/ Marek Jurek

Działania specjalne Towarzystwa
w Roku Karola Szymanowskiego

 

  • balet Harnasie Karola Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany – pierwsze nagranie w historii fonografii. Płyta CD w wykonaniu Joanny Domańskiej i Andrzeja Tatarskiego - projekt realizowany wraz z firmą fonograficzną DUX i Specjalną Strefą Ekonomiczną w Katowicach.
  • 29 marca 2007 Zamek Królewski w Warszawie o godz. 18:00, uroczysty koncert promujący płytę CD Harnasie w wersji na dwa fortepiany.
    Wykonawcy: Joanna Domańska i Andrzej Tatarski

  • Ekspozycja wystawy planszowej 2007 – Rok Karola Szymanowskiego Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie autorstwa Elżbiety Jasińskiej-Jędrosz podczas festiwali w Katowicach i Zakopanem oraz w Instytutach Kultury Polskiej w Pradze i Bratysławie (przy współpracy z Instytutem A. Mickiewicza i MSZ)

  • X Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego - doroczny festiwal odbywający się w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (6-29 marca 2007). Osiem koncertów w całości poświęconych twórczości K. Szymanowskiego.

  • Konkurs Wiedzy o Karolu Szymanowskim dla uczniów Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia pod honorowym patronatem Senator Rzeczpospolitej Polskiej - Pani Krystyny Bochenek (finał - Zakopane, 5-6 października 2007)